Zadzwoń do nas: 16 677 00 79, 16 671 87 77

ul. św Jana 32, Przemyśl Mapa

Sty 5

Najczęstsze pytania oraz odpowiedzi o amantadynie i COVID-19

Otrzymujemy mnóstwo pytań o leczenie COVID-19 amantadyną i nie tylko. Niestety mimo wielu komunikatów z naszej strony, pytania nie ustają i się powtarzają. Dlatego większość zebraliśmy poniżej

1. Mam kwarantannę – nie mogę jechać do lekarza, nie zrobię zastrzyku u pielęgniarki itd.

Zgodnie z rozporządzeniem z dnia 28 listopada 2020 zawieszenie kwarantanny lub izolacji ma miejsce, także kiedy konieczna jest wizyta u lekarza. W tych sytuacjach nie ma obowiązku zgłaszania się do sanepidu. Dodatkowo warto pamiętać o Stanie wyższej konieczności (art. 26), gdy czynności mają na celu ratowania zdrowia i życia, swojego oraz bliskich.

2. Czy mogę brać inne leki z amantadyną?

Nigdzie nie pisaliśmy, że lek koliduje z innymi czy innym leczeniem. Warto pamiętać, że większość leków nie jest testowana pod kątem interakcji z innymi lekami. I nie dotyczy to tylko amantadyny. Jednak z jakichś względów dużo osób zwraca uwagę na amantadynę, a nie na inne leki, które są stosowane jednocześnie. Przeciwwskazania stosowania dokładniej opisaliśmy na naszej stronie. Szczegóły pod tym linkiem w schemacie.

3. Mam ból głowy i gorączkę, nie mogę spać, czy inne objawy, czy mam brać leki na objawy w trakcie COVID-19?

TAK! Pacjent ma leczyć się także objawowo. Choroba powinna jak najmniej obciążać i męczyć pacjenta. Pacjent ma wypoczywać podczas choroby, by wspomóc regenerację. Na przykład nie rozumiemy podejścia, żeby nie brać leków na gorączkę, bo podobno gorączka zwalcza infekcję. Zmęczony pacjent, która nie śpi od kilku dni, ma obniżoną odporność, źle toleruje leki itd. A sama gorączka nie zwalczy wirusa.

4. Wziąłem amantadynę, poczułem się po niej źle (wymioty, skoki ciśnienia i wiele innych).

COVID-19 daje szereg objawów, w tym niecharakterystyczne. Często COVID-19 postępuje w trakcie leczenia i daje kolejne objawy, a pacjent myli to z przyjętym lekiem. Dodatkowo dużo pacjentów stresuje się chorobą. Amantadyna wysyca się dopiero po 48-72 godzinach i dopiero wtedy ma pełne działanie. Łączenie objawów z bezpośrednio zażytym lekiem może być pochopne. Pacjent podczas choroby bierze mnóstwo innych leków, obciążając żołądek. Dlatego tak ważne jest stosowanie osłony na żołądek. Podawanie zbędnych suplementów może go nadwyrężyć. Objawy niepożądane amantadyny poparte naszym doświadczenie opisaliśmy na naszej stronie. Szczegóły w tym artykule.

5. Czy wypisywanie amantadynę na recepcie jest nielegalne?

Jest w pełni legalne, gdy jest wypisane na 100% płatności. Ministerstwo Zdrowia w swoim komunikacie z 16.12.2020 podało podstawę prawną:Zgodnie z art. 4 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz. U. z 2018 r. poz. 617) lekarz ma obowiązek wykonywać zawód, zgodnie ze wskazaniami aktualnej wiedzy medycznej, dostępnymi mu metodami i środkami zapobiegania, rozpoznawania i leczenia chorób, zgodnie z zasadami etyki zawodowej oraz z należytą starannością (..) produkty zawierające amantadynę mogą być ordynowane przez lekarza we wszystkich wskazaniach rejestracyjnych oraz poza tymi wskazaniami (…) Pełny komunikat i wnioski w tym artykule

6. Gdzie kupić lek?

W Polsce apteki sprzedają leki, nie przychodnie. Chlorowodorek amantadyny jest ponownie dostępny w aptekach, jednak musi to być wersja z importu (np. w zagranicznym opakowaniu). Docierają do nas sygnały, że nie wszystkie apteki go zamówiły. Ministerstwo Zdrowia w swoim komunikacie z 16.12.2020 dodało, że są dostępne inne leki, które mają w składzie amantadynę, jak choćby siarczan amantadyny. Podobny skład chemiczny i działanie ma także chlorowodorek rymantadyny.

7. Biorę amantadynę, COVID-19 nie mija po 3 dobach.

Są dwie możliwości:

 • To nie jest COVID-19, aczkolwiek ten lek również działa na grypę. Jednak nadal jest wiele innych chorób.
 • Są już powikłania wywołane przez chorobę. W COVID-19 powikłania są dość szybkie. Powstają bardzo często ogniska zapalne (np. w płucach) i wymaga to leczenia jak zapalenie płuc. W poszukiwania ognisk zapalnych pacjent powinien być zbadany i osłuchany przez lekarza mającego ‘dobre ucho’ i/lub wykonać zdjęcie RTG dobrze opisane przez radiologa.

8. Biorę antybiotyk, czy wyleczy mnie z COVID-19?

NIE! Antybiotyki nie działają na wirusy. Nigdy nie działały. Antybiotyk jest podawany co najwyżej osłonowo lub w celu leczeniu zapalenia płuc (jednak wówczas powinien być podawany domieśniowo/dożylnie).

9. Nie ma kto mnie zbadać, nikt nie zrealizuje badania diagnostycznego jeśli jestem chory na COVID-19.

Niestety nie mamy na to wpływu. Robimy co w naszej mocy, nasza przychodnia jest otwarta na każdego pacjenta jak przed pandemią, ale nie zbadamy całej Polski. Tak jak na poniższym filmie:

Komentarze (74)

Dodaj komentarz
 1. 24 stycznia 2021, 17:59
  Lekarza z Lublina uprzejmie proszę o kontakt .Z Poważaniem, Ewa Tęczowska tel 502471707 ewateczowska@wp.pl. Odpowiedz
 2. 24 stycznia 2021, 9:19
  Mój mąż po przeszczepie nerki i z rozrusznikiem serca bierze amantix według schematu od 5 dni .temperatura utrzymuje się w granicach 38.Proszę o odpowiedż czy w dalszym ciągu kontynuować leczenie amantadyną. Odpowiedz
  • 24 stycznia 2021, 9:51
   Wszystko opisuje dr Bodnar wyżej i na stronie - leczenie Covid-19. Odpowiedz
   • 24 stycznia 2021, 11:03
    Panie doktorze .Po pięciu dniach brania amantixu stan męża nie poprawia się .Utrzymuje się silny ból pleców i temperatura skacze 37-38,7.Czy mogę objawy uznać za typowe? Lekarz pierwszego kontaktu był przeciwny stosowania amantadyny .więc nie bardzo mogę rozmawiać z nim na ten temat. Serdecznie pozdrawiam Teresa tel 606586672 Odpowiedz
    • 24 stycznia 2021, 11:41
     Oprócz covid są inne choroby, którymi powinien się zająć lek. rodzinny. To co opisuje dr Bodnar jeśli po 3 dobach stosowania Amantadyny nie widać poprawy trzeba osłuchać i zrobić RTG płuc. Najprawdopodobniej wdała się infekcja bakteryjna. Amantadyna zwalcza wirusy grypy i covid, bakterii nie zwalcza. Dlatego jeśli płuca są "zajęte" co można stwierdzić osłuchowo lub w RTG trzeba włączyć atybiityki- wszystko to bardzo dokładnie opisuje dr Bodnar. Lekarz rodzinny może i powinien leczyć zapalenie bakteryjne płuc z tym nie będzie miał oporów. Leczenie Anantadyną nie koliduje z leczeniem antybiotykami , o czym również pisze dr Bodnar. Proszę się nie obrażać, czytajcie państwo dokładnie to co pisze dr Bodnar.
    • 24 stycznia 2021, 12:06
     PS. Jesli mnie by lek. rodzinny "olewał" szukalbym takiego który się zajmie mną, a jeśli w okolicy takiego bym nie znalazł, napisałbym do przychodni Optima i zapytał, czy mogę złożyć do nich deklaracje i być ich pacjentem konsultowanym telefonicznie.
    • 24 stycznia 2021, 23:43
     Poza tym przy rozruszniku na temat stosowania Amantadyny najwięcej do powiedzenia ma kardiolog. --------------Monitorowanie pracy serca Przed rozpoczęciem leczenia oraz po 1 i 3 tyg. od jego rozpoczęcia należy wykonać EKG i określić odstęp QT w celu zapobiegania wystąpieniu torsade de pointes. EKG należy także wykonywać przed zwiększeniem dawki oraz 2 tyg. później oraz co najmniej 1 ×/rok. Leczenie należy przerwać/nie rozpoczynać u osób, u których stwierdzono: wartość QTc >420 ms przed rozpoczęciem leczenia lub >480 md w jego trakcie, zwiększenie wartości QTc o >60 ms podczas leczenia oraz u pacjentów z dostrzegalnymi falami U.W przypadku osób z rozrusznikami serca nie jest możliwe dokładne określenie odstępu QT, dlatego też decyzję co do zastosowania amantadyny należy podejmować indywidualnie dla każdego pacjenta, po konsultacji z kardiologiem. U pacjentów zagrożonych wystąpieniem zaburzeń gospodarki elektrolitowej (np. przyjmujący leki moczopędne, często wymiotujący i/lub z biegunką, stosujący insulinę doraźnie w stanach nagłych, z chorobami nerek lub anoreksją) należy monitorować parametry laboratoryjne i zapewnić odpowiednią podaż elektrolitów, zwłaszcza magnezu i potasu. ------------To są akurat zalecenia dotyczące pacjentów zchorobą Parkinsona,ale część z nich dotyczy także i pani męża.
 3. 23 stycznia 2021, 22:51
  Czy vigeryt k można podać dziecku 8 lat gdyby było chore? Pozdrawiam Odpowiedz
  • 24 stycznia 2021, 9:21
   Producenci Amantadyny, a konkretnie siarczanu Amantadyny podają, że grypę typu A można leczyć też i u dzieci od 5 roku życia. I tak dawkowanie dla dzieci od 5-10 roku życia w grypie to 1x1 tabl 100 mg na dobę , natomiast dzieci od 10 roku życia lub powyzej 45 kg masy ciała 2x1 tabl po 100 mg na dobę . Z tego co obserwują lekarze w Polsce ( glownie dr Bodnar dzieli się obserwacjami) i za granicą to nawet jesli dziecko przechodzi bezobjawowo covid-19 to istnieje duże ryzyko powikłań pokowidowych. Wniosek nasuwa się sam, że dzieciom w przypadku istnienia podejrzenia zakażenia covidem powinno się koniecznie robić test. W przypadku dodatniego testu PCR i bezobjawowego przebiegu choroby, a także przy objawach covidu i lekkim prxebiegu powinno się dzieci i dorosłych też przeleczyć Amantadyną ze względu na powiklania (PIMS w tym zespół Kawasaki u dzieci) na które Amantadyna nie działa. Z obserwacji dr. Bodnara wynika że maksymalny czas leczenia bezobjawowego covidu u dziecka to 7 dni. Proszę dokładnie prześledzić wpisy dr. Bodnara na stronie "leczenie Covid" tam jest opisane leczenie osoby mlodej co prawda dorosłej , ale o masie ciała 41 kg. Kolego BODNAR warto by bylo uzupełnić warianty leczenia o dawkowanie u dzieci. Jeśli Pan potrzebuje skany ulotki Amantadin AL firmy Aliud Pharma mogę przesłać . Odpowiedz
 4. 23 stycznia 2021, 12:51
  Proszę o pomoc w uzyskaniu recepty tel.728 443 382 Pozdrawiam. Odpowiedz
  • 23 stycznia 2021, 16:09
   Wczoraj dostałam kod do e recepty z dobra recepta w objawach wpisać ból głowy temp 38.5 suchy kaszel, bóle mięśni i stawów,ogólne rozbicie znaczne osłabienie w ciągu 2 minut miałam kod koszt to 65 zł a Viregyt K dostałam w aptece w Łowiczu po który trzeba było pokonać prawie 500km lek jest w aptekach ale na 100procent nie sprzedadzą takie mają rozporządzenie na 30 procent recepta to tylko dla osób z chorobą parkinsona nikt recepty takiej nie wypisze ,straszne utrudnienia aż trudno w to wszystko uwierzyć ze nawet lekarz rodzinny nie chce wypisać recepty na lek który jest dostępny i znany od dawna ! Wstyd mi za ten kraj i naszych ala profesorów. Podziwiam Pana Dotkora Bodnara i bardzo go szanuję i dużo zdrowia i wytrwałości dla Pana bo pomaga Pan całym sercem Odpowiedz
   • 23 stycznia 2021, 22:22
    Dziekuje Anita i Jacek Odpowiedz
  • 23 stycznia 2021, 17:25
   Stosujesz sie do zaleceń Jacek Galicyjski 20 styczeń, potem wpisujesz na google viregyt k gdzie po lek, następnie koło nazwy leku w tabelce zmieniasz z refundowane na nierefundowane i wyskakuje ci lista aptek z mapą . Odpowiedz
 5. 22 stycznia 2021, 16:23
  Posiadam recepte na 100 % viregyt K ale w aptekach sprzedają tylko refundowana , prosze o nazwę apteki gdzie kupić Odpowiedz
  • 22 stycznia 2021, 18:35
   Trzeba szukać na stronie ktomalek.pl w okienkach wybrać nierefundowany ,z importu - wyświetla się apteki. Odpowiedz
   • 23 stycznia 2021, 9:16
    Dziękuję mam lek zarezerwowany w aptece. Odpowiedz
    • 23 stycznia 2021, 14:49
     Jak zdobyłeś receptę?
 6. 22 stycznia 2021, 13:27
  Witam, bardzo proszę o informację czy Amantix w leczeniu covid działa podobnie jak Viregyt k? Jeśli tak, to w jaki sposób należy go dawkować? Będę wdzięczna za odpowiedź. Odpowiedz
 7. 21 stycznia 2021, 20:32
  Panie doktorze, jak zdobyć receptę? POZ nie chce dac Viregyt-K.roszę o pomoc. Odpowiedz
  • 24 stycznia 2021, 9:28
   Przepisać się do przychodni Optima w Przemyślu lub kupić w Niemczech. Ten drugi sposób opisują forumowicze w zakładce "leczenie covid". Kolejne dwa też są opisane. Odpowiedz
 8. 21 stycznia 2021, 5:22
  Jak mogę znaleść lakarza w Gdańsku lub na Pomorzu, który leczy amantadyną? Odpowiedz
 9. 20 stycznia 2021, 23:07
  Witam ! Panie Doktorze, Covid przechodziłam ponad miesiąc temu. Było już lepiej ale od dwóch tygodni mam najprawdopodobniej powiklania- bóle, zawroty głowy, od paru dni silny ucisk w klatce piersiowej, podwyższone ciśnienie, ataki duszności.. Zaczęłam konsultować ambulatoryjnie ale to trwa tygodniami jak nie miesiącami, chyba że pojadę na SOR i szybciej przebadaja. Moje pytanie- czy miałoby sens zastosowanie teraz Viregyt K czy już za pozno? Pozdrawiam i dziekuje za wytrwałość w leczeniu chorych. Justyna Golowacz Odpowiedz
  • 25 stycznia 2021, 9:16
   Ja zaczęłam brać Viregyt po 1,5 miesiąca po niby zakończeniu choroby, bo miałam ucisk w klatce, kaszel i dalej źle się czułam. Amantadyna pomogła, po czterech dnia brania kaszel prawie zniknął. Ale przyjmowałam lek jeszcze przez 14 dni. Teraz czuję się już zdrowa. Odpowiedz
 10. 20 stycznia 2021, 14:58
  Witam Panie doktorze czy amantadynę można podać w bardzo ciężkim stanie choremu, który jest podłączony do respiratora i jest nieprzytomny. Chodzi o tatę wiek 66 lat poza znaczną otyłością brak chorób współistniejących - Tata według opisu lekarza ma zajęte między 80 a 90% płuc - Covid zaatakował bardzo szybko - tydzień temu we wtorek tata jeszcze ok 20-ej zjadł normalnie kolacje a już o 3 -ej w nocy był z nim utrudniony kontakt i ok 6 został zabrany do szpitala - przebywa tam do dziś dnia. Lekarze określają stan jako bardzo ciężki - czy jest jeszcze szansa aby pomóc tacie. Będę wdzięczny za każdą odpowiedź - zostawię swój numer 605181729 Odpowiedz
 11. 20 stycznia 2021, 14:35
  Mam pytanie czy, ktoś pomoże jak, ją mogę zdobyć Amantadynę? Problem mój mieszkam w Holandii :( Odpowiedz
  • 20 stycznia 2021, 19:02
   Nawet chcąc pomóc, to jak? Na Berdyczów pisać? Odpowiedz
  • 20 stycznia 2021, 19:29
   Proszę spróbować na portalu dobra recepta lub e-recepta. Kolega Michal2 pisał jak to zrobić cytuję: Michal2 17 stycznia 2021, 16:46 Pani Danuto, prosze nam powiedziec na jaki lek chciala pani recepte i co dokladnie pani wpisala w formularzu na e-recepte. Byc moze tu tkwi problem. Ja wczoraj wieczorem, 16 stycznia, korzystalem z dobra-recepta.pl i uzyskalem recepte na Viregyt K 100% w ciagu 10 minut od dokonania wplaty. Postepowalem wedlug nastepujacego schematu: Na stronie https://dobra-recepta.pl/ klikamy w "Zamow E-recepte 65 - zl". Nastepnie w formularzu wpisalem po kolei: 1) Nazwa leku Viregyt K 100mg, lek nierefundowany, importowany. 2) Ilosc opakowan 1. 3) Na pytanie "Czy chorujesz na choroby przewlekłe lub posiada alergie na jakieś leki?" odpowiedzialem NIE. 4) Pytanie "Czy przechodził Pan/Pani jakieś operacje?" odpowiedzialem NIE. 5) Pytanie "Czy jest Pani w ciąży?" odpowiedzialem NIE DOTYCZY. 6. Dolegliwości i informacje dla lekarza - tu wpisujemy opis dolegliwosci. Ja wpisalem co nastepuje: Objawy grypowe, stany podgoraczkowe pod wieczor dochodzace do 38,5. Bole miesni, bole kostno-stawowe, suchy kaszel, uczucie rozbicia, oslabienie. Podkreslam, dostalem recepte na Viregyt K, 100% nierefundowany. Lek jest dostepny tylko w niepolskojezycznym opakowaniu. Dostepnosc tego leku sprawdzamy korzystajac z linku: https://www.gdziepolek.pl/produkty/82635/viregyt-k-kapsulki/apteki/w-polsce?pvId=257461 Jutro odbieram lek w aptece w Lodzi, dam znac jak poszlo. Pozdrawiam wszystkich. Uwazajcie na siebie. Jeżeli nie uda się Pani na którejś z tych stron to musi pani szukać na holenderskich stronach konsultacji medycznych, one działają na podstawie przepisów unijnych, to jest całkowicie legalne. Odpowiedz
   • 22 stycznia 2021, 16:15
    Posiadam recepte viregyt na 100 % ale w aptekach mówia że tylko refundowana proszę o pomoc która apteka sprzeda pawel0034@wp.pl Odpowiedz
   • 22 stycznia 2021, 19:47
    czy jeśli na e -receptę podam dane osoby 75 + to dostanę viregyt k refundowany ? Odpowiedz
 12. 19 stycznia 2021, 12:52
  Proszę o informację gdzie w tej chwili można kupić amantadynę. Odpowiedz
 13. 19 stycznia 2021, 10:02
  Bardzo proszę Państwa o informacje, czy Amantix, czyli siarczan amantadyny będzie również przydatny/skuteczny? Odpowiedz
 14. 17 stycznia 2021, 14:17
  Niestety portal dobra recepta mimo zaznaczenia w opisie leku że Vigeryt ma być importowany i refundowany wystawia na refundowany 100%. Jeśli ktoś ma patent jak od nich uzyskać na nierefundowany to prośba o podzielenie się. Może trzeba to wpisać także w opis objawów? Odpowiedz
  • 17 stycznia 2021, 18:47
   Niestety wg mojej wiedzy nie wydadzą Panu recepty na Viregyt refundowany , gdyż Ministerstwo zaostrzyło przepisy w sprawie recept na Viregyt refundowany ( nie wdając się w szczegółowe tłumaczenie ). Niech Pan uzyska receptę na Viregyt nierefundowany , szuka i rezerwuje w najbliższej aptece Pana zamieszkania na www. gdziepolek.pl . Niestety ma go bardzo niewiele aptek i może po niego być dłuższy wyjazd. Odpowiedz
 15. 17 stycznia 2021, 10:07
  Moje pytanie brzmi tak czy biorąc lek viratek k Nie rozleniwi się organizmu tak by przestał bądź zmniejszyłprodukować wydzielinę do przenoszenia impulsów nerwowych . Czy ten lek może spowodować ta chorobę paskudna na P ? Odpowiedz
 16. 15 stycznia 2021, 10:38
  Witam Przede wszystkim chciałem złożyć wyrazy szacunku Panu dr Bodnarowi i całemu zespołowi Optimy za zaangażowanie i walkę o zdrowie pacjenta w obliczu bezdusznego systemu. Naprawdę podziwiam Państwa pracę i żałuje, że u mnie nie ma tak zaangażowanej przychodni. A teraz mój przypadek. W zeszły czwartek wieczorem dostałem gorączkę 38, pojawił się suchy kaszel i straciłem węch. Na drugi dzień zrobiłem test, który potwierdził, że mam Covida i Sanepid wysłał mnie na izolację domową do 17.01. Lekarz z POZ poprzez teleleporadę kazał brać leki przeciwgorączkowe, thiocodin na kaszel i nawet nie chciał słuchać o amantadynie. Po dwóch dniach udało mi się zdobyć Vigeryt-K i od niedzieli od południa zacząłem ją brać wg schematu Pana dr Bodnara. Po drugiej dawce poczułem lekkie oszołomienie, zawroty głowy, w nocy nie mogłem zasnąć, ale to jak pisał Pan dr Bodnar normalne. Załatwiłem sobie lek nasenny Zolpigen 10mg i po jednej tabletce udaje mi się zasnąć i przespać 6-7h. Budzi mnie kaszel, powodowany łaskotaniem w miejscu gdzie szyja łączy się z tułowiem (to tchawica?). Po trzech dniach gorączka zniknęła, pozostał kaszel, który w dzień jest niezbyt duży, ale ciągle nie znika to łaskotanie, które powoduje kaszel. Od wczoraj zredukowałem dawkę do 1 tabletki co 12h. I teraz mam pytanie. Gdy rano się obudzę, czuję się nawet nieźle, ale po każdej dawce amantadyny wraca to oszołomienie i lekkie zawroty głowy. Czy tak może być przez cały okres leczenia, czyli jeszcze 7dni? Oczywiście wczoraj próbowałem zasnąć bez Zolpigenu, bez rezultatu, musiałem go zażyć. Obawiam się, czy przez tydzień organizm nie przyzwyczai się do niego. Wczoraj wieczorem pojawiło się również pocenie (gorączki nie mam), czy to normalne? Z góry dziękuje za odpowiedzi i jeszcze raz wyrazy szacunku za Państwa pracę. Pozdrawiam Odpowiedz
  • 18 stycznia 2021, 21:05
   Przy objawach neurologicznych ,lub arytmii korzystniej jest zażywać Rimantin (rymantydyna) działa również przeciw wirusowo tak samo jak amantadyna.Temat był omawiany na tym forum,można znaleźć wcześniejsze wpisy (dawkowanie podwójne) Odpowiedz
   • 20 stycznia 2021, 0:59
    nie widzę tej informacji o dawkowaniu rymantydyny, można prosić o link? Odpowiedz
    • 20 stycznia 2021, 16:10
     W zakładce "Można wyleczyć Covid w 48godzin" - poniżej są wpisy. Nacisnąć ctrl +f i wpisać w okienku Rimantin.Sa wpisy od około 8 listopada.
 17. 14 stycznia 2021, 23:33
  Dobry wieczór . Moi rodzice oboje mają covid .Podaje im od środy wieczora viregit k Po 18 godzinach mama która choruje na arytmię serca poczuła się lepiej . Niestety serce zaczęło uderzać z przerwami tak jak to miało miejsce wielokrotnie przed zakażeniem covid . Czy mam przerwać podawanie leku .Czy może zmniejszyć dawkę .Do tej pory podawałem jej 1 tabletkę co 6 godzin Odpowiedz
 18. 14 stycznia 2021, 21:34
  Dzień dobry. Moja babcia jest w ciężkim stanie pod respiratorem, jest też zapalenie płuc. Wynik dodatni na covid przyszedł niemal 2 tygodnie temu. Czy w takim stanie możliwe jest podanie amantadyny? Lekarz prowadzący w szpitalu w Elblągu nic o tym nie mówił. Proszę o radę. Jeżeli jest jakaś szansa, że amantadyna może pomóc gdzie możemy się zgłosić, żeby babci podali ten lek? Pozdrawiam. Małgorzata. margom593@gmail.com Odpowiedz
  • 18 stycznia 2021, 22:07
   Witam. W takiej samej sytuacji znaleźliśmy się dzis z Dziadkiem :( bardzo by nam pomoga odpowiedź jaką Pani dostała :( Odpowiedz
 19. 14 stycznia 2021, 0:43
  Witam, czy jak nie mam gorączki to brać amantadynę? 7 osób z mojej rodziny choruje, a ja nie ma gorączki jedynie kaszle, stan podgorączkowy, szybciej się męczę, jakieś bóle w klatce piersiowej/ plecach. Odpowiedz
 20. 14 stycznia 2021, 0:14
  gdzie moge kupic amantadyne bez recepty? Odpowiedz
 21. 13 stycznia 2021, 16:39
  Proszę o odpowiedź .Mąż ma dodatni wynik Covid od soboty. Od piątku bierze antybiotyk , leki eyksxtusne VitC Vit D.Stan się nie poprawia Gorączka 38 , 39 Stopni Ból ,głowy utrata węchu i smaku ,kaszel Dziś zadzwoniłam do szpitala w Radomsku woj. Łódzkie. Badania w toku RTG zmiany w okolicy serca . Czekamy na konsultacje pulmonologa Dr Giedyk . Ona leczy antybiotykami ,sterydami . Czy mogę podać mężowi amantadyny .Jak zdobyć receptę? Katarzyna Odpowiedz
  • 13 stycznia 2021, 22:41
   Jeżeli oczekuje Pani pomocy proszę pozostawiać tel. lum email. Podpowiadam - Państwa lekarka może wypisać receptę na VIREGYT-K 100 mg 2x50 szt na 100 % płatności t/j 50-70 zł 1 op. W waszych okolicach jest najwięcej aptek, które posiadają ten lek. Jutro prosto od lekarza z receptą pojedziecie po lek. Odpowiedz
   • 13 stycznia 2021, 22:48
    P.S. Najbliższe apteki, które posiadają ten lek to Bełchatów i Piotrków Tr. Odpowiedz
    • 22 stycznia 2021, 9:27
     Witam, może Pan jakoś pomóc w zdobyciu Amantadyny? Jestem w izolacji od 4 stycznia i wczoraj nie miałem ostrych objawów, ale wczoraj robiłem test i ponownie wyszedł pozytywny. Mój email - zwawy_70@wp.pl
  • 14 stycznia 2021, 14:17
   Do Pani Katarzyny : Udało się kupić lek. Czy cośkolwiek pomogłem ? Odpowiedz
   • 15 stycznia 2021, 8:58
    W jaki sposób możnakupic lek? Prosze o pomoc. Odpowiedz
    • 15 stycznia 2021, 12:41
     Proszę zostawić email lub tel.
   • 20 stycznia 2021, 19:26
    Witam serdecznie mam prośbę proszę o informację jak mogę uzyskać ten lek od lekarza rodzinnego ?? Odpowiedz
  • 19 stycznia 2021, 0:50
   Witaminy C trzeba wziąć konkretną ilość, tak z 100-200g/dobę (źródło: Linus Pauling "Jak żyć dłużej i czuć się lepiej", str.230 / tabelka - wirusowe zapalenie płuc). Wielu lekarzy zaleca dawkę wit. C do bariery jelitowej. Witamin D, też trzeba wziąć w trakcie choroby (!) ze 100tyś IU/dobę, a dr. Czerniak zaleca nawet więcej. Dr Marek Skoczylas w tym filmie https://www.youtube.com/watch?v=p49499jlmd4 omawia pracę naukową dot. roli interferonu przy infekcjach, w tym koronawirusa. Pod koniec jest tabelka z wymienionymi naturalnymi substancjami (ekstrakty, minerały), które indukują produkcję interferonu w organizmie, np. selen 50-100 mikrogram (mcg) czy cynk 30-50 mg. Warto rozważyć też melatoninę, kwercetynę i jakiś silny antyoksydant (np. astaksantynę). W Chinach leczyli się lukrecją, ale trzeba z nią uważać przy nadciśnieniu przy dłuższym zażywaniu (2-3 tyg). Inne naturaceutyki przeciwwirusowe: czosnek, olej z dzikiego oregano (kapsułki), propolis, czystek (3x2 łyżeczki/dzień), imbir, kurkuma. Proszę sobie to przeanalizować/zweryfikować i życzę szybkiego powrotu do zdrowia. Odpowiedz
 22. 10 stycznia 2021, 14:14
  Złapało mnie utrata węchu ale nie smaku 7.01 wymaz 8.01 wynik pozytywny 9.01 pojawia się temperatura w wganicach 38 biorę paracetamol. W pon. mam otrzymać pulsoksymetr - i tu obawiam się ze wyniki będą kiepskie gdyż mam taki nieprofesjonalny ale tez już pokazuje niepokojące dane. Czy jeśli trafie do szpitala to mogę zażądać leczenie A ntamadyna ? A jeśli nie to czy mój PÓZ może mi przepisać lek i zażywać pod kontrola lekarza POZ Odpowiedz
 23. 9 stycznia 2021, 22:39
  Prosze o pomoc,jestem chory od pon 04.01.osłabienie,utrata smaku i wechu doszły w czwartek,dzisiaj czesto kaszle,boje sie pogorszenia.odkupie chociaż 15 tabletek na 3dni kuracji.prosze o pomoc 607384550 pozdrawiam Odpowiedz
 24. 9 stycznia 2021, 18:47
  Szanowny Panie Doktorze, W moim przypadku amantadyna nie zadziałała. Pierwsze objawy pojawiły się 3.01 (niedziela), w poniedziałek wykonałem tzw. szybki test - wyszedł wynik pozytywny, pobrano też wymaz na test PCR. Załatwiłem receptę na Viregyt K i w wtorek rano (5.01) zacząłem przyjmować ten lek zgodnie ze schematem 4x100 przez 2 dni, później 2x100. Objawy jakie miałem to wyłącznie gorączka rosnąca przez pierwsze dni do temp. 38,5 bez kaszlu, kataru, utraty węchu etc. i ogólnie złe samopoczucie. Zarówno przez pierwsze 2 dni (4x100) jak i następne nie zauważyłem żadnej poprawy, nastąpiło nawet pewne pogorszenie - pojawiła się biegunka, coraz trudniej było mi zbić temperaturę, utraciłem węch. Po pięciu dniach przyjmowania amantadyny i braku jakiejkolwiek poprawy postanowiłem przerwać kuracje tym lekiem. Czy popełniłem gdzieś błąd? A może jestem jednym z nielicznych przypadków braku reakcji na lek - takie zjawisko występuje przecież nawet w przypadku najlepszych sprawdzonych leków. Przesyłam szczere gratulacje za wytrwałość w walce o dobro pacjenta bez zważania na stanowisko establishmentu medycznego. Pozdrawiam serdecznie Krzysztof, Warszawa Odpowiedz
  • 9 stycznia 2021, 19:51
   W pytaniach i odpowiedziach jest też druga opcja, dlaczego nie pomogło. Czy był Pan badany? Dodatkowo mamy kilka przypadków, gdy nałożyła się druga choroba (np pacjent miał mononukleozę zakaźną i COVID-19). Odpowiedz
   • 9 stycznia 2021, 21:23
    Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź. Nie byłem badany, miałem tylko dwie konsultacje telefoniczne. Nie wyobrażam sobie, że ktoś odważyłby się mnie zbadać chociaż korzystam wyłączne z prywatnych lekarzy. Pozdrawiam Krzysztof Odpowiedz
    • 9 stycznia 2021, 21:26
     Czy są wskazania, abym powtórzył kurację Viregytem K? Pozdrawiam Krzysztof
 25. 8 stycznia 2021, 21:54
  Witam, czy można stosować zamiennik Amantix tabl. powl.(100 mg) - 30 szt. zamiast Viregyt K ? Odpowiedz
  • 19 stycznia 2021, 10:38
   Też jestem zainteresowana odpowiedzią, jezeli ktokolwiek coś wie, to proszę o odpowiedź. Odpowiedz
 26. 8 stycznia 2021, 10:46
  Proszę o pomoc odkupię amandatyne ja i żona jesteśmy chorzy, u mnie potwierdzony wynik testem. Bóle głowy, mięśni, osłabienie, biegunka od środy 6.01 a dziś jakiś ucisk, ból w klatce piersiowej nie wiem dokładnie jak to opisać, proszę o kontakt 607 531 658 lub justyna-olszok@wp.pl. Proszę o info jak stosować ten lek i jak go mogę zdobyć dziękuję Odpowiedz
 27. 7 stycznia 2021, 19:56
  Witam. Panie doktorze .Mam 50 lat Dziś zrobiłem test na przeciwciała. Wynik: IgG ujemny , IgM Dodatni. Morfologia : Wszystko w normie jedynie RDW-CV 11.1%. Lecze się już od 24.11.2020. Miałem suchy kaszel.Został mi przepisany Klacid.Po 10 dniach nie pomogło. Kaszel się nasilił nadal suchy.Doszły duszność i ucisk w klatce piersiowej .Przypisany następny antybiotyk Duracef RTG klatki zrobiłem.Wszystko w porządku. . Po 10 dniach kaszel osłabł,ale nadal pokasłuje( rzadiej )na sucho.Ucisk w klatce piersiowej powracający i doszedł coś w rodzaju ucisku na serce lub lekka boleść.Nie wiem jak mam to nazwać. Obecnie nie biorę żadnych leków. Ciśnienie 106/62.puls wacha się od 57-62. Posiadam Viregyt K. Proszę o pomoc w dalszym leczeniu. Jutro oczywiście będę się starał z kontaktować z moim lekarzem pierwszego kontaktu,ale może powinienem już zdążyć Viregyt K. Z góry dziękuję. Odpowiedz
  • 20 stycznia 2021, 0:41
   Nie wierz w opisy RTG, mój tata nie miał covidu, miał infekcję ucha , migdałków i kaszel, miał tez RTG i w opisie było że ok, ze nie ma zapalenie płuc, lekarz nawet tego RTG potem nie oglądał tylko zdalnie z opisu stwierdził że nie ma zapalenia płuc,. antybiotyku nie przepisał.....tato zmarł na zapalenie płuc bo jeden xle opisał RTG a drugi miał to gdzieś bo mu się nie chciało ani zdjęcia zobaczyć ani pacjenta zbadać, zmarł bo nie był leczony!!! Odpowiedz
 28. 7 stycznia 2021, 17:37
  Witam , przechodzę COVID z objawów jakie miałem to gorączka ok 37.5 i ból mięśni - stosowałem się do zaleceń Pana leczenia i w 7 dniu dawek podtrzymujących odstawiłem tabletki - już 1.5 dnia nie biorę ale wieczorami mam podwyższoną temp ciała - skacze do 27.2-5 stopnia- później znów spada a czasami przy normalnej temperaturze uderzenia ciepła i jestem w nocy cały mokry . Co może być przyczyną ? Proszę o pomoc Odpowiedz
 29. 7 stycznia 2021, 12:51
  Witam,Panie doktorze jak zdobyć receptę na amantadyne?? Odpowiedz
  • 7 stycznia 2021, 16:54
   Proszę poszukać w komentarzach w innej zakładce "Można wyleczyć...". Podane są strony internetowe a także nr telefonów (Dentystka, Okulista z Wrocławia). Jak zostawi pani swój nr telefonu czy email, na pewno ktoś pomoże jeśli jest to pani chora. Odpowiedz
 30. 6 stycznia 2021, 22:57
  Mam pytanie odnośnie 6 punktu "Gdzie kupić lek". Ponieważ są kłopoty z zakupem chlorowodorku amantadyny i jest tu napisane, że: " Podobny skład chemiczny i działanie ma także chlorowodorek rymantadyny", to czy można się dowiedzieć, jaki jest schemat podawania rymantadyny (chlorowodorku), przy covid19? W przypadku starszej osoby tj. 86 lat.... Co z tego, że viregyt k jest najlepszy, jak nie można go zakupić... Może tę podaną pochodną też można zastosować? Ale jak? Z poważaniem (wielkim) i pozdrowieniami (serdecznymi), za walkę Doktora o nasze zdrowie. Odpowiedz
  • 6 stycznia 2021, 23:28
   Proszę poszukać w komentarzach pod inną zakładką, Dr Bodnar pisał, że Rimantin 50mg 20tabl. 3x dziennie po 2tabletki przez 1-2dni, następnie 2x 2tabletki przez kolejne 5-7 dni minimum. Dużo pić. 3-4 litry. Na leczenie 1 osoby potrzebne są 2 opakowania, koszt 2op. to ok. 100 zł. Można pytać lekarzy o modyfikację schematu dla starszej osoby. Zdrowia! Odpowiedz
   • 7 stycznia 2021, 13:39
    Poszukam i dziękuję! Odpowiedz
 31. 6 stycznia 2021, 21:42
  Witam serdecznie. Mam pytanie czy po 6-ciu dniach przyjmowania amantadyny wynik na covid może być ujemny czy raczej ujemny wynik świadczy o braku zakażenia Koronawirusem? Odpowiedz
 32. 6 stycznia 2021, 20:05
  Panie Doktorze, a jak wygląda z doświadczenia sprawa ilości przeciwciał po przechorowania Covid leczonego amantadyną? Czy wyzdrowiały pacjent może oddawać osocze w normalnym trybie i czy nabiera odpornoścć? Jak to wygląda przez pryzmat osób, które zostały wyleczone dzięki amantadynie? Dziękuję z góry i z całego serca Panu i całemu zespołowi - za podzielenie się schematem, cennymi radami i za ratowanie ludzi. Odpowiedz
 33. 5 stycznia 2021, 16:00
  Świetny pomysł z wypisaniem odpowiedzi na najczęstsze pytania. Czy mógłbym prosić jeszcze o dopisanie co z dziećmi takimi od urodzenia do 5 roku życia. Ta grupa pacjentów również potrafi mieć duże powikłania, a według recepty amantadyne można stosować powyżej 5 roku. Z moich informacji wiem, że lepiej jest podać lek niż ryzykować ale jakie dawkowanie? Od czego zależne od wagi, wieku? Co jeśli dziecko jest karmione piersią czy powinno się je odstawić czy nie? Co jeśli matka jest chora, a dziecko zdrowe i odwrotnie? Wiem, że to skomplikowane pytanie mające dużo wariantów ale jednak z życia wzięte. Bardzo proszę o uzupełnienie informacji na temat leczenia również tej grupy pacjentów. Odpowiedz
  • 15 stycznia 2021, 15:10
   Ludzie, wspierajmy wysiłki dr. Bodnara i jego współpracowników, najczęściej bezimiennych i równie potrzebnych. Przekazujmy darowizny na rzecz : Optima sp. z o.o. ul. św. Jana 32, 37-700 Przemyśl Dane dedykowanego konta do wpłat: 62 8642 1155 2015 1500 3524 0001 Odpowiedz
 34. 5 stycznia 2021, 15:22
  Czytam tu wspaniałe wiadomości. Jestem z Małopolski, wolę chorować i się wyleczyć, niż szczepić się bez odpowiedzi na nurtujące mnie pytania. Odpowiedz

Dodaj komentarz