ul. Św. Jana 32     16 677 00 79       Pn - Pt: 08:00 - 18:00
  
        ul. Św. Jana 32     16 677 00 79       Pn - Pt: 08:00 - 18:00
  

Czy amantadyna zostanie zakazana?

Wariant Delta jest już w Polsce. Z naszych obserwacji początkowy przebieg i nasilenie choroby wygląda na mniej intensywny, a objawy są bardzo niecharakterystyczne. W pierwszym etapie COVID-19 może wyglądać jak zwykła infekcja wirusowa czy alergia.

Jeśli jednak przejdzie do kolejnego etapu, objawy zaczynają narastać a leczenie objawowe okazuje się niezbyt efektywne i nieskuteczne. Niestety w przypadku wariantu Delta, po kilku dniach zaczynają już być zmiany zapalne w układzie oddechowym, nawet gdy jest niewielki kaszel (lub jego brak). Objawy są na tyle mało charakterystyczne i czasami by potwierdzić przypuszczenie infekcji SARS-CoV-2 trzeba wykonać test, aby rozpoznać chorobę. Gdy wynik jest fałszywie ujemny stwarza to ogromny problem, bo stan pacjenta zaczyna się pogarszać, a powtarzanie testu jest stratą cennego czasu by zastosować właściwą terapię z amantadyną włącznie.

Możemy również zaobserwować w Polsce jeszcze jeden niepokojący trend. Mimo rzekomo małej ilości zakażeń, obserwujemy stosunkowo dużą ilość zgonów. W związku z sygnałami z różnych stron kraju możemy się prawdopodobnie spodziewać w dość krótkim czasie wyraźnego wzrostu liczby zakażeń. Czas też pokaże, czy w Polsce szczepienia będą wystarczającą barierą dla rozwoju dużej fali infekcji i czy będą chroniły przed nowymi mutacjami, przed ciężkim przebiegiem lub przed powikłaniami (które także występują po lekkim przejściu choroby), czy ogólnie przed zakażeniem.

Jako lekarze mamy już spore doświadczenie w leczeniu COVID-19 i radzimy sobie coraz lepiej z jej ciężkimi powikłaniami. Z doświadczeń , oprócz stosowania leków przeciwwirusowych doskonale potrafimy hamować wiele procesów prozapalnych, wykrzepiania, duszność, czy niewydolności narządowych – co wpływa na całokształt i efektywność leczenia.

Z własnego doświadczenia mogę potwierdzić, że amantadyna doskonale wpisuje się w terapię choroby COVID-19 niezależnie od mutacji wirusa SARS-CoV-2. Mimo nadal braku wyników dwóch badań (Katowice i Lublin), które są w toku w Polsce. Już oficjalnie wiele szpitali (np. Grudziądz, Głuchołazy) a także naukowcy (m.in. profesor Rejdak) potwierdzają skuteczność amantadyny w zespołach pocovidowych. Jest tam niezwykle pomocna, np w zespołach przewlekłego zmęczenia. Czy w ostrej fazie infekcji, której także dotyczą badania. Sprawdza się także u osób zaszczepionych, gdzie w międzyczasie doszło do zakażenia i ostrego przebiegu choroby. Nawet stosowana kilka tygodni po ostrym przebiegu, gdy nadal występują przetrwałe czynne ogniska zapaleń płuc (wynikającej z tak zwanej ekspresji genowej, o której istnieniu publikowali naukowcy z Texasu). Zawsze warto rozważyć podawanie amantadyny w późniejszym okresie 2x100mg w zespołach pocovidowych.

W najbliższym czasie zapewne staniemy przed decyzją: czy przy tak nie charakterystycznych objawach a jednoczesnym tak wysokim ryzyku występowania szybkich powikłań nie wdrożyć amantadyny w każdym podejrzeniu choroby COVID-19? Doskonale znamy dynamikę leku i jego ewentualne objawy niepożądane (które mijają po odstawieniu). Do takiego podejścia uprawnia wiele opracowań o braku toksycznego działania amantadyny – przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności i przeciwwskazań do jej podania. Wierzę, że wielu lekarzy doskonale poradzi sobie z kolejnymi falami infekcji tej choroby na przełomie jesieni i wiosny. Nie trzeba będzie straszyć społeczeństwa kolejnymi ograniczeniami, lockdownem czy zamykaniem granic, które tak naprawdę nic nie wniosły (Polska ma w czasie epidemii jedną z najwyższych śmiertelności na świecie). Niestety nie przyczyniały się one do efektywnych metod leczenia. 

W trosce o społeczeństwo, pacjentów życzyłbym sobie, aby w naszym kraju pozwolono lekarzom leczyć bez przeszkód tą chorobę. Nie straszyć lekarzy bezsensownymi, nie sprawdzającymi w leczeniu się procedurami.

Jednocześnie nie wiemy, jakie decyzje zapadną w sprawie amantadyny. Już 19.07.2021 Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji na posiedzeniu rady przejrzystości Nr 30/2021 zajmie się tematem tego leku. Czy pozarejestracyjne podawanie leku zostanie zabronione? Poniżej agenda:

Punkt 6. Amantadyna – WARUNKOWO
Wskazanie: dyskineza późna u osób dorosłych – leczenie
Problem decyzyjny: przygotowanie opinii w sprawie substancji czynnej we wskazaniach pozarejestracyjnych

https://www.medexpress.pl/aotmit-czym-zajmie-sie-rada-przejrzystosci-w-lipcu/81972

Zachęcam do komentowania i udostępniania.
Włodzimierz Bodnar, pediatra, pulmonolog

Powiązane wpisy

Il negozio online di steroidi https://italiafarmaci24.com/ fornisce una piattaforma conveniente per l'acquisto di farmaci che migliorano le prestazioni fisiche.

Wenn Sie hochwertige steroide kaufen bei der besten Online Apotheke, sollten Sie AnabolikaLegal aufsuchen und keine Kompromisse eingehen!

Przychodnia Optima w Przemyślu