ul. Św. Jana 32     16 677 00 79       Pn - Pt: 08:00 - 18:00
  
        ul. Św. Jana 32     16 677 00 79       Pn - Pt: 08:00 - 18:00
  

Czy amantadyna zostanie zakazana?

Wariant Delta jest już w Polsce. Z naszych obserwacji początkowy przebieg i nasilenie choroby wygląda na mniej intensywny, a objawy są bardzo niecharakterystyczne. W pierwszym etapie COVID-19 może wyglądać jak zwykła infekcja wirusowa czy alergia.

Jeśli jednak przejdzie do kolejnego etapu, objawy zaczynają narastać a leczenie objawowe okazuje się niezbyt efektywne i nieskuteczne. Niestety w przypadku wariantu Delta, po kilku dniach zaczynają już być zmiany zapalne w układzie oddechowym, nawet gdy jest niewielki kaszel (lub jego brak). Objawy są na tyle mało charakterystyczne i czasami by potwierdzić przypuszczenie infekcji SARS-CoV-2 trzeba wykonać test, aby rozpoznać chorobę. Gdy wynik jest fałszywie ujemny stwarza to ogromny problem, bo stan pacjenta zaczyna się pogarszać, a powtarzanie testu jest stratą cennego czasu by zastosować właściwą terapię z amantadyną włącznie.

Możemy również zaobserwować w Polsce jeszcze jeden niepokojący trend. Mimo rzekomo małej ilości zakażeń, obserwujemy stosunkowo dużą ilość zgonów. W związku z sygnałami z różnych stron kraju możemy się prawdopodobnie spodziewać w dość krótkim czasie wyraźnego wzrostu liczby zakażeń. Czas też pokaże, czy w Polsce szczepienia będą wystarczającą barierą dla rozwoju dużej fali infekcji i czy będą chroniły przed nowymi mutacjami, przed ciężkim przebiegiem lub przed powikłaniami (które także występują po lekkim przejściu choroby), czy ogólnie przed zakażeniem.

Jako lekarze mamy już spore doświadczenie w leczeniu COVID-19 i radzimy sobie coraz lepiej z jej ciężkimi powikłaniami. Z doświadczeń , oprócz stosowania leków przeciwwirusowych doskonale potrafimy hamować wiele procesów prozapalnych, wykrzepiania, duszność, czy niewydolności narządowych – co wpływa na całokształt i efektywność leczenia.

Z własnego doświadczenia mogę potwierdzić, że amantadyna doskonale wpisuje się w terapię choroby COVID-19 niezależnie od mutacji wirusa SARS-CoV-2. Mimo nadal braku wyników dwóch badań (Katowice i Lublin), które są w toku w Polsce. Już oficjalnie wiele szpitali (np. Grudziądz, Głuchołazy) a także naukowcy (m.in. profesor Rejdak) potwierdzają skuteczność amantadyny w zespołach pocovidowych. Jest tam niezwykle pomocna, np w zespołach przewlekłego zmęczenia. Czy w ostrej fazie infekcji, której także dotyczą badania. Sprawdza się także u osób zaszczepionych, gdzie w międzyczasie doszło do zakażenia i ostrego przebiegu choroby. Nawet stosowana kilka tygodni po ostrym przebiegu, gdy nadal występują przetrwałe czynne ogniska zapaleń płuc (wynikającej z tak zwanej ekspresji genowej, o której istnieniu publikowali naukowcy z Texasu). Zawsze warto rozważyć podawanie amantadyny w późniejszym okresie 2x100mg w zespołach pocovidowych.

W najbliższym czasie zapewne staniemy przed decyzją: czy przy tak nie charakterystycznych objawach a jednoczesnym tak wysokim ryzyku występowania szybkich powikłań nie wdrożyć amantadyny w każdym podejrzeniu choroby COVID-19? Doskonale znamy dynamikę leku i jego ewentualne objawy niepożądane (które mijają po odstawieniu). Do takiego podejścia uprawnia wiele opracowań o braku toksycznego działania amantadyny – przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności i przeciwwskazań do jej podania. Wierzę, że wielu lekarzy doskonale poradzi sobie z kolejnymi falami infekcji tej choroby na przełomie jesieni i wiosny. Nie trzeba będzie straszyć społeczeństwa kolejnymi ograniczeniami, lockdownem czy zamykaniem granic, które tak naprawdę nic nie wniosły (Polska ma w czasie epidemii jedną z najwyższych śmiertelności na świecie). Niestety nie przyczyniały się one do efektywnych metod leczenia. 

W trosce o społeczeństwo, pacjentów życzyłbym sobie, aby w naszym kraju pozwolono lekarzom leczyć bez przeszkód tą chorobę. Nie straszyć lekarzy bezsensownymi, nie sprawdzającymi w leczeniu się procedurami.

Jednocześnie nie wiemy, jakie decyzje zapadną w sprawie amantadyny. Już 19.07.2021 Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji na posiedzeniu rady przejrzystości Nr 30/2021 zajmie się tematem tego leku. Czy pozarejestracyjne podawanie leku zostanie zabronione? Poniżej agenda:

Punkt 6. Amantadyna – WARUNKOWO
Wskazanie: dyskineza późna u osób dorosłych – leczenie
Problem decyzyjny: przygotowanie opinii w sprawie substancji czynnej we wskazaniach pozarejestracyjnych

https://www.medexpress.pl/aotmit-czym-zajmie-sie-rada-przejrzystosci-w-lipcu/81972

Zachęcam do komentowania i udostępniania.
Włodzimierz Bodnar, pediatra, pulmonolog

Poprzednie wpisy

Przychodnia Optima w Przemyślu