ul. Św. Jana 32     16 677 00 79       Pn - Pt: 08:00 - 18:00
  
        ul. Św. Jana 32     16 677 00 79       Pn - Pt: 08:00 - 18:00
  

Gastroskopia – szczegóły badania

Poniższe objawy:

  • epizody odbijania, zgagi, bólów brzucha, wzdęć,
  • niewyjaśniony spadek masy ciała,
  • nawracające nudności i wymioty o nieustalonym pochodzeniu,
  • ból w klatce piersiowej o niejasnym pochodzeniu oraz silny ból w nadbrzuszu,
  • anemia, krwawe wymioty, bardzo ciemne, czarne (“smoliste”) stolce,
  • zakażenie bakterią Helicobacter pylori potwierdzone badaniem nieinwazyjnym,
  • zaburzenia połykania,

mogą sugerować poważną chorobę układu pokarmowego, taką jak rak przełyku i rak żołądka. Na podwyższone ryzyko narażone są również osoby, w rodzinie których, występowały nowotwory górnego odcinka układu pokarmowego lub stale przyjmujące niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Opis badania

Badanie endoskopowe jest obecnie podstawową metodą diagnostyczną stosowaną w chorobach przewodu pokarmowego. Badanie górnego odcinka pokarmowego drogą endoskopową pozwala na ocenę przełyku, żołądka oraz opuszki dwunastnicy.

Przygotowanie

Pacjent nie powinien jeść i pić 6 godzin przed zabiegiem

Przebieg

Podczas badania lekarz specjalista podejmuje decyzję o pobraniu wycinków w zależności od stanu morfologicznego układu pokarmowego. Po wykonaniu badania pacjent otrzymuje opis badania wraz z załączonymi, wydrukowanymi wybranymi fragmentami badania w formie zdjęć.
W naszej placówce badanie wykonywane jest wysokiej klasy aparatem marki FUJIFILM. Przed każdym badaniem urządzenie jest poddawane myciu w dedykowanej myjni – procesie, którego przebieg jest określony przez ścisłe wytyczne.

Badania endoskopowe w Polsce i na świecie*

Rak żołądka należy do najczęstszych nowotworów złośliwych – na świecie notuje się blisko milion zachorowań rocznie i blisko 800 000 zgonów z jego powodu (jest to druga, po raku płuca, przyczyna zgonu z powodu nowotworu na świecie). Polska należy do krajów o najwyższej zapadalności na raka żołądka w Europie, mimo że, tak jak w większości krajów rozwiniętych, zapadalność od ponad 40 lat maleje. Obecnie w Polsce rak żołądka zajmuje pod względem częstości występowania 6. miejsce wśród nowotworów złośliwych u mężczyzn i 11. u kobiet. Występuje 2,5-krotnie częściej u mężczyzn niż u kobiet (zapadalność odpowiednio 11,42 i 4,5 /100 000; dane z 2013r.). Większość zachorowań występuje po 50 roku życia. Najbardziej prawdopodobną przyczyną zmniejszania się liczby zachorowań na raka żołądka w ostatnich dziesięcioleciach wydaje się zmiana sposobu przechowywania żywności (zastąpienie solenia, wędzenia, peklowania i suszenia na chłodzenie i zamrażanie), co pozbawia produkty żywnościowe wielu czynników rakotwórczych. Ważną zmianą jest także zmniejszenie w niektórych populacjach częstości zakażenia bakterią Helicobacter Pylori. Obecnie odsetek rozpoznań raka wczesnego nie przekracza 25%.

Więcej informacji w rejestracji naszej przychodni.

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej OPTIMA
ul. Św. Jana Nepomucena 32

Powiązane wpisy

Il negozio online di steroidi https://italiafarmaci24.com/ fornisce una piattaforma conveniente per l'acquisto di farmaci che migliorano le prestazioni fisiche.

Wenn Sie hochwertige steroide kaufen bei der besten Online Apotheke, sollten Sie AnabolikaLegal aufsuchen und keine Kompromisse eingehen!

Przychodnia Optima w Przemyślu