Czym jest arytmia serca? Jakie są objawy?
Arytmia serca to zaburzenie czynności tego organu polegające na zbyt szybkiej lub zbyt wolnej pracy w porównaniu do prawidłowego rytmu serca. Objawy arytmii to:
kołatania serca, zasłabnięcia i omdlenia, które u niektórych chorych doprowadzają do nagłej śmierci.
Większość chorych z arytmią może jednak odczuwać mniej typowe objawy takie jak:
- duszność
- zmęczenie
- bóle w klatce piersiowej
- ograniczenie tolerancji wysiłku
Arytmia serca może objawiać się innymi nietypowymi objawami, które wymagają szczegółowej specjalistycznej diagnostyki.
“Zaburzenia rytmu serca” prowadzą do “zaburzeń rytmu życia”. Obserwacje te, poparte badaniami naukowymi i relacjami chorych, stały się podstawą wydanego przez prof. Sebastiana Steca w wydawnictwie Medycyna Praktyczna przewodnika poświęconego diagnostyce i leczeniu arytmii serca.
Jak leczyć arytmię?
Współczesne standardy medyczne zalecają konsultacje z doświadczonym specjalistą od leczenia arytmii. Taka osoba dokonuje oceny wskazań do leczenia inwazyjnego w większości nawracających i objawowych arytmii serca. Leki antyarytmiczne mają wiele działań niepożądanych, ograniczoną skuteczność i toksyczność. Dopiero nowoczesne metody leczenia arytmii pozwalają u wielu chorych na wyleczenie arytmii. Taką jest małoinwazyjna przezskórna metoda ablacji – przy zastosowaniu systemów trójwymiarowych i dodatkowych, precyzyjnych systemów komputerowych. Daje ona wyleczenie do 90% chorych z regularnymi arytmiami. Dla wielu jest to szansa na prewencję omdleń, powikłań zakrzepowo-zatorowych, częstych hospitalizacji i nagłego zgonu sercowego.
Podstawowym celem konsultacji elektrofizjologicznej (konsultacji z zakresu elektroterapii serca) jest kwalifikacja chorego do bezpiecznego i skutecznego postępowania uwzględniającego korzyści leczenia, przy minimalnym ryzyku powikłań. Celem jest także ocena szans na usunięcie objawów arytmii oraz poprawę jakości życia chorego.
Taka konsultacja daje możliwość określenia, jakie aktywności społeczne i zawodowe może prowadzić osoba chora. Definiuje prewencję powikłań arytmii.
Specjalista w leczeniu arytmii serca, konsultacje
Dr hab n. med. Sebastian Stec, Profesor Nadzwyczajny Uniwersytetu Rzeszowskiego, Specjalista chorób wewnętrznych i kardiologii, specjalista z zakresu elektroterapii serca oraz ablacji arytmii serca. Ekspert Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC). Autor kilkudziesięciu polskich i międzynarodowych publikacji z zakresu leczenia arytmii i chorób serca. Badacz i odkrywca nietypowych objawów arytmii, praktyk w zastosowaniu systemów trójwymiarowych i echokardiografii wewnątrzsercowej do zabiegów ablacji bez promieniowania rentgenowskiego u dzieci i dorosłych. Operator z doświadczeniem kilku tysięcy pacjentów leczonych zabiegami ablacji, wszczepieniem rozruszników serca i kardiowerterów-defibrylatorów, w tym zabiegów hybrydowych, kardiochirurgicznych i zabiegów u dzieci.
W naszej przychodni przyjmuje Profesor Nadzwyczajny Uniwersytetu Rzeszowskiego, dr hab n. med. Sebastian Stec. Rejestracja w siedzibie przychodni oraz telefoniczna.