
Wbrew oficjalnym informacjom Ministerstwa Zdrowia, badania nad amantadyną finansowane przez budżet państwa wykazują skuteczność tego leku. Najnowsze opublikowane badanie przez prof. Konrada Rejdaka (czasopismo European Journal of Neurology) wykazało w grupie pacjentów ambulatoryjnych, że w stosunku do placebo, pacjenci przyjmujący amantadynę o 60% szybciej dochodzili do zdrowia i więcej pacjentów uzyskała pełny powrót do zdrowia po chorobie. Co ważne, mieli także mniej powikłań neurologicznych, a sam lek nie wykazywał skutków ubocznych i był dobrze tolerowany, w tym długofalowo. Wyniki są oparte aż na 210 dniach obserwacji pacjentów. Pomimo zrealizowania 50% założonej wielkości grupy udało się uzyskać znamienność statystyczną, tym samym wnioski z tego badania są wiążące.
Wnioski te są zbieżne z innym badaniem ze Szczecina, prowadzone pod egidą prof. Miłosza Parczewskiego. W badaniu tym wykazano, że podawanie amantadyny nawet na późnym stadium choroby (pod respiratorem) zwiększało aż 4-krotnie przeżywalność tych pacjentów. W grupie kontrolnej, bez amantadyny umierało aż 9 na 10 pacjentów. W trzecim badaniu z Katowic u prof. Adama Barczyka nie wykazano właściwości leczniczych tego leku. Analizując wyniki, powodem była zbyt mała grupa badanych (tylko 30% założonej wielkości grupy) oraz złe dobranie chorych (w grupie amantadyny pacjenci byli znacznie starsi oraz bardziej schorowani, co zmniejsza szanse przeżycia w chorobie), co podważa wyniki tego badania.
Trudno nie odnieść wrażenia, że cała sprawa amantadyny ma wymiar polityczny. NIK w swoim raporcie wykazała szereg nieprawidłowości w prowadzeniu działań przeciwpandemicznych, za które odpowiadają politycy. Jak widać powyżej, mimo dowodów naukowych, mimo opłaconych z naszych podatków badań – zakazuje się stosowania tego leku, nawet za świadomą zgodą pacjenta. Jako lekarz jestem skazany na stosowanie innych, potencjalnie mniej skutecznych terapii. Bo o właściwym leczeniu decyduje Ministerstwo Zdrowia, czy inne rządowe instytucje. Które są prowadzone przez polityków lub mają na nie wpływ. Zakaz stosowania amantadyny to tylko przykład, jak reformowana i prowadzona jest nasza służba zdrowia.
Dlatego jako doświadczony lekarz kandyduję do Senatu, bo zdrowie i dobro człowieka są dla mnie najwyższą wartością. Proszę o Państwa głos 15 października i rozpropagowanie tej informacji w okręgu 58, miejsce numer 1 (Przemyśl, powiat przemyski, jarosławski, leski, lubaczowski, przeworski, sanocki).
Włodzimierz Bodnar
Kandydat do Senatu RP, Okręg 58, pozycja 1, pediatra, specjalista chorób płuc
Źródła:
- Komunikat Ministerstwa Zdrowia w sprawie Amantadyny: https://www.gov.pl/web/zdrowie/wyniki-badan-klinicznych-skutecznosci-amantadyny-w-leczeniu-covid-19
- Badanie z Lublina, prof. Rejdak: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/ene.16045
- Badanie ze Szczecina prof. Parczewski: https://www.ijidonline.com/article/S1201-9712(22)00525-2/fulltext
- Badanie z Katowic prof. Barczyk: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36931576/
Aktualizacja 1.10.2023
Dziękuję za ogromne wsparcie i zainteresowanie moją kandydaturą do Senatu. Jest to dla mnie bardzo budujące.
Wielu z Państwa dopiero teraz dowiaduje się o moim starcie. Na podstawie rozmów i relacji, nadal sporo osób o tym nie wie. Mimo moich wielokrotnych osobistych odwiedzin miejscowości w całym okręgu.
Niektórzy z Państwa chcą pomóc, rozdając ulotki wśród znajomych oraz rozwieszając plakaty i banery w swojej okolicy lub na własnych posesjach, by w ten sposób dotrzeć do możliwie wszystkich. Jak można je otrzymać?
Osoby z Jarosławia i okolic mogą odebrać poprzez kontakt z Paweł Frankiewicz – Kandydat do Sejmu RP na FB.
Osoby zainteresowane z Przemyśla oraz okolic mogą je odebrać w przychodni Optima na 2 piętrze (lub je dostarczę, prośba o kontakt jak poniżej).
Osoby z powiatów: leski, lubaczowski, przeworski, sanocki proszę o kontakt mailowo: media@przychodnia-przemysl.pl – postaram się je dostarczyć pod wskazane lokalizacje w najbliższych dniach.
Jeszcze raz dziękuję,
Włodzimierz Bodnar
Kandydat do Senatu RP, Okręg 58, pozycja 1, pediatra, specjalista chorób płuc