ul. Św. Jana 32     16 677 00 79       Pn - Pt: 08:00 - 18:00
  
        ul. Św. Jana 32     16 677 00 79       Pn - Pt: 08:00 - 18:00
  

Amantadyna zakładnikiem polityków? Czas na zmiany?

Wbrew oficjalnym informacjom Ministerstwa Zdrowia, badania nad amantadyną finansowane przez budżet państwa wykazują skuteczność tego leku. Najnowsze opublikowane badanie przez prof. Konrada Rejdaka (czasopismo European Journal of Neurology) wykazało w grupie pacjentów ambulatoryjnych, że w stosunku do placebo, pacjenci przyjmujący amantadynę o 60% szybciej dochodzili do zdrowia i więcej pacjentów uzyskała pełny powrót do zdrowia po chorobie. Co ważne, mieli także mniej powikłań neurologicznych, a sam lek nie wykazywał skutków ubocznych i był dobrze tolerowany, w tym długofalowo. Wyniki są oparte aż na 210 dniach obserwacji pacjentów. Pomimo zrealizowania 50% założonej wielkości grupy udało się uzyskać znamienność statystyczną, tym samym wnioski z tego badania są wiążące. 

Wnioski te są zbieżne z innym badaniem ze Szczecina, prowadzone pod egidą prof. Miłosza Parczewskiego. W badaniu tym wykazano, że podawanie amantadyny nawet na późnym stadium choroby (pod respiratorem) zwiększało aż 4-krotnie przeżywalność tych pacjentów. W grupie kontrolnej, bez amantadyny umierało aż 9 na 10 pacjentów. W trzecim badaniu z Katowic u prof. Adama Barczyka nie wykazano właściwości leczniczych tego leku. Analizując wyniki, powodem była zbyt mała grupa badanych (tylko 30% założonej wielkości grupy) oraz złe dobranie chorych (w grupie amantadyny pacjenci byli znacznie starsi oraz bardziej schorowani, co zmniejsza szanse przeżycia w chorobie), co podważa wyniki tego badania.

Trudno nie odnieść wrażenia, że cała sprawa amantadyny ma wymiar polityczny. NIK w swoim raporcie wykazała szereg nieprawidłowości w prowadzeniu działań przeciwpandemicznych, za które odpowiadają politycy. Jak widać powyżej, mimo dowodów naukowych, mimo opłaconych z naszych podatków badań – zakazuje się stosowania tego leku, nawet za świadomą zgodą pacjenta. Jako lekarz jestem skazany na stosowanie innych, potencjalnie mniej skutecznych terapii. Bo o właściwym leczeniu decyduje Ministerstwo Zdrowia, czy inne rządowe instytucje. Które są prowadzone przez polityków lub mają na nie wpływ. Zakaz stosowania amantadyny to tylko przykład, jak reformowana i prowadzona jest nasza służba zdrowia.

Dlatego jako doświadczony lekarz kandyduję do Senatu, bo zdrowie i dobro człowieka są dla mnie najwyższą wartością. Proszę o Państwa głos 15 października i rozpropagowanie tej informacji w okręgu 58, miejsce numer 1 (Przemyśl, powiat przemyski, jarosławski, leski, lubaczowski, przeworski, sanocki).

Włodzimierz Bodnar
Kandydat do Senatu RP, Okręg 58, pozycja 1, pediatra, specjalista chorób płuc

Źródła:

  1. Komunikat Ministerstwa Zdrowia w sprawie Amantadyny: https://www.gov.pl/web/zdrowie/wyniki-badan-klinicznych-skutecznosci-amantadyny-w-leczeniu-covid-19
  2. Badanie z Lublina, prof. Rejdak: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/ene.16045
  3. Badanie ze Szczecina prof. Parczewski: https://www.ijidonline.com/article/S1201-9712(22)00525-2/fulltext
  4. Badanie z Katowic prof. Barczyk: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36931576/

Aktualizacja 1.10.2023

Dziękuję za ogromne wsparcie i zainteresowanie moją kandydaturą do Senatu. Jest to dla mnie bardzo budujące.

Wielu z Państwa dopiero teraz dowiaduje się o moim starcie. Na podstawie rozmów i relacji, nadal sporo osób o tym nie wie. Mimo moich wielokrotnych osobistych odwiedzin miejscowości w całym okręgu.

ℹ️ Niektórzy z Państwa chcą pomóc, rozdając ulotki wśród znajomych oraz rozwieszając plakaty i banery w swojej okolicy lub na własnych posesjach, by w ten sposób dotrzeć do możliwie wszystkich. Jak można je otrzymać?

1️⃣ Osoby z Jarosławia i okolic mogą odebrać poprzez kontakt z Paweł Frankiewicz – Kandydat do Sejmu RP na FB.

2️⃣ Osoby zainteresowane z Przemyśla oraz okolic mogą je odebrać w przychodni Optima na 2 piętrze (lub je dostarczę, prośba o kontakt jak poniżej).

3️⃣ Osoby z powiatów: leski, lubaczowski, przeworski, sanocki proszę o kontakt mailowo: media@przychodnia-przemysl.pl – postaram się je dostarczyć pod wskazane lokalizacje w najbliższych dniach.

Jeszcze raz dziękuję,

Włodzimierz Bodnar

Kandydat do Senatu RP, Okręg 58, pozycja 1, pediatra, specjalista chorób płuc

Powiązane wpisy

Il negozio online di steroidi https://italiafarmaci24.com/ fornisce una piattaforma conveniente per l'acquisto di farmaci che migliorano le prestazioni fisiche.

Wenn Sie hochwertige steroide kaufen bei der besten Online Apotheke, sollten Sie AnabolikaLegal aufsuchen und keine Kompromisse eingehen!

Przychodnia Optima w Przemyślu