Zadzwoń do nas: 16 677 00 79, 16 671 87 77

ul. św Jana 32, Przemyśl Mapa

Lis 15

Uwagi do schematu leczenia COVID-19 – 15.11.2020

Uwagi do schematu leczenia COVID-19 – 15.11.2020

W związku z wieloma pytaniami w komentarzach, mailach, chciałem na nie odpowiedzieć poniżej:

Proszę nie podawać leków tylko po to, aby coś podać – a nie ma ku temu przesłanek. Na przykład podawanie leków na zapas, by uniknąć ewentualnego procesu wykrzepiania. Podawanie inhalacji ze sterydów, czy środków rozkurczowych ze względu na duszność nie ma żadnego wskazania ani wytłumaczenia do tego typu leczenia. Te leki mogą brać tylko pacjenci z objawami obturacji drzewa oskrzelowego, czy astmy jeśli są w leczeniu i mają w danej chwili wskazania. Podawanie sterydów jest przeciwwskazane. Jedynie podawać w sytuacjach krytycznych. 

Mam wiele dociekliwych pytań o saturację. Zgadzam się, że pomiar wysycenia tlenem jest w pewien sposób pomocny i może być odzwierciedleniem ciężkości choroby. Jednocześnie stałe mierzenie poziomu przez pacjenta i okresowe wahania potęgują u wielu duży niepokój i lęk, co nie jest dobre dla psychiki pacjenta i może mieć po części znaczenie w efektywności leczenia. Należy pamiętać, że w dość ciężkim przebiegu choroby mamy do czynienia z niewydolnością krążenia i nawet niewielki wysiłek np. przejście do toalety daje wyraźny krótkotrwały spadek saturacji – co wcale nie świadczy o pogorszeniu stanu zdrowia. Powoduje chwilowe wahania, niewspółmierne do stanu zdrowia. 

Jako pulmonolog, gdy mam wyraźne zmiany osłuchowe zapalenia płuc – nie odważę sie leczyć doustnymi antybiotykami, nawet dwoma ‘bo może się uda’. Nawet przy jednoczesnym podawaniu amantadyny to nie gwarantuje sukcesu. Owszem, amantadyna zawsze hamuje wirusa, ale nie zawsze leczenie zapalenia płuc doustnymi antybiotykami będzie skuteczne. Przestrzegam, w tej chorobie nie ma na to czasu! Leczymy dwoma antybiotykami domięśniowo lub dożylnie ponieważ flora bakteryjna po 40 roku życia jest mieszana i podanie jednego antybiotyku w niskich dawkach jest mało skuteczna. 

Wielokrotnie napisałem już, że jeśli nie ma ewidentnej poprawy po trzeciej dobie to oznacza, że są już powikłania dokonane przez wirusa. Nie ma innej możliwości. U wszystkich pacjentów jest takie same oddziaływanie amantadyny na wirusa, czyli hamowanie i stabilizacja po 48 godzinach. Podkreślam jeszcze raz, że pacjenta trzeba koniecznie zbadać i osłuchać Wspominałem, że wielu lekarzy nie bedąc pulmonologami nie słyszy mało nasilonych zmian osłuchowych w płucach. A jeśli są one w okolicy międzyłopatkowej, są wręcz nie do wysłuchania. Zdarza się, że w nielicznych przypadkach mimo bardzo rozległego zapalenia płuc u pacjenta nie ma zmian osłuchowych. Sam bywałem kilka razy zaskoczony, choćby przykład z przed 2 dni:

W mojej ocenie pacjent osłuchowo bez zmian. Wydawałoby się, że w stanie średnim, ale w RTG bardzo rozległe i zaawansowane zmiany naciekowe w płucach. Dlatego jeszcze raz proszę o bezwzględną diagnostykę płuc w 3-4 dobie, przy braku spektakularnego efektu w leczeniu amantadyną. Jeśli mamy zmiany osłuchowe, to wiemy, że pacjent ma zapalenie płuc i nadkażenie bakteryjne. Jeśli nie, to konieczna jest diagnostyka TK lub przynajmniej RTG płuc. Same odczyny śródmiąższowe cofają się w bardzo szybkim tempie, ponieważ eliminacja wirusa daje całkowity regres zmian zapalnych. Nawet jeśli pacjent jest osłuchany przed podaniem amantadyny i osłuchowo jest bez zmian, to do chwili stabilizacji potrzeba 48 godzin. W tym okresie przejściowym wirus może być aktywny i może dojść czynnego zapalenia płuc.

Z poważaniem, Lekarz Włodzimierz Bodnar, specjalista chorób płuc, pediatra w NZOZ “Optima” w Przemyślu

media@przychodnia-przemysl.pl

Znajdź nas na Facebook

Śledź nas na Twitter

Komentarze (19)

Dodaj komentarz
 1. 20 kwietnia 2021, 19:44
  Mam covid.Amantadyne biorę 9 dzień.Bralam też antybiotyk Azytromycyne ale nadal mam temp.37,2. Nadal mnnie wczoraj lekarz niby ws,Ustki w porządku.Czy to normalne.
 2. 18 kwietnia 2021, 23:54
  Dzień dobry.Panie doktorze stosuję schemat lavzenia 1 na sobie.Widzę poprawę stsnu zdrowia.Moje pytamie odnosi się do 3 letniego syna.Czy jest schemat dla dziecka?
 3. 30 grudnia 2020, 10:36
  Witam,Panie Doktorze.Mialam kontakt z osoba zakazona i w przypadku zaistnienia infekcji,jestem zdecydowana na leczenie amantadyna.Nie moge jednak zdobyc recepty na Viregyt-k lub Amantix,poniewaz lekarze boja sie wypisac ten lek.Co mam zrobic? Dodam,ze jest on praktycznie malo osiagalny.Serdecznie pozdrawiam.
 4. 29 listopada 2020, 21:58
  Dobry wieczór Panie doktorze, uprzejmie proszę o informację czy w Radomiu są lekarze, którzy leczą wg. Pana schematów i czy można w jakiś sposób do nich dotrzeć ? Jestem pełna uznania za Pana empatię, odwagę i konsekwencję w walce o zdrowie pacjentów.
 5. 21 listopada 2020, 11:58
  Dowiedziałam się, że petycja avaazowa wyprawia jakież dziwne hocki, więc jeszcze raz puszczę ją wieczorem. Pozdrawiam wszytskich serdecznie E
 6. 21 listopada 2020, 11:23
  Link do petycji: https://secure.avaaz.org/community_petitions/de/ministerstwo_zdrowia_chcemy_badan_klinicznych_nad_amantadyna/?rc=fb&utm_source=sharetools&utm_medium=facebook&utm_campaign=petition-1147613-chcemy_badan_klinicznych_nad_amantadyna&utm_term=ViKGrb%2Bde&fbclid=IwAR3GTak8yEUYlXC0zp57oOne0XYrRQ13tQr0-27UAjLqrykkJF_f4kgRSuc Pozdrawiam i życzę powodzenia!
 7. 19 listopada 2020, 11:00
  Dzień dobry, czy można zamiennie zamiast chlorowodorku amajntadyny używać siarczanu amajntadyny?
  • 15 grudnia 2020, 13:41
   Bardzo proszę mi powiedzieć czy można? Ja mam tylko siarczan dletego jeżeli dostaął Pani od kogoś odpowiedź proszę mi pomóc. Dziękuje
 8. 19 listopada 2020, 9:52
  Witam panie doktorze mam chora żonę ma wysaka gorączkę przeszło 39 i problemy z oddychaniem jest jej ciężko na piersiach robiliśmy test dzisiaj czekam na wynik . Miała probione prześwietlenie RTG płuc jakąś lekka zmiana na lewym płucu. Czy ten lek można by jej podawać i czy jest on dostępny w aptekach ? A czy udziela pan porad przez telefon jesteśmy z Dębicy proszę o odpowiedz
  • 19 listopada 2020, 12:06
   Dzień dobry Panie Doktorze! Mój znajomy jest już ciężko chory na COVIT19, rodzina tego chorego nie chce słuchać, że Pan wyleczył tyle pacjentów, człowiek sam poszedł do szpitala aby zrobić Rtg płuc, miał wówczas gorączkę i kaszlał, zatrzymali go, zrobili pcr i położyli w szpitalu, saturacja się obniżała z dnia na dzień, był b. słaby, przenieśli chorego do szpitala na stadionie tam również stan się pogorszył, teraz chorego przewieźli do innego szpitala stan jest już ciężki i jest podłączony pod respirator!!! człowiek umiera a ja nadal nie mogę dać chorego w Pana ręce, nie jestem rodziną tylko ich przyjacielem tej rodziny i wiem że tylko Pan może go uratować, co robić, jak działać?
 9. 18 listopada 2020, 0:27
  Witam Panie doktorze. Zapewne ma pan wiedzę, w których miastach Polski lub może nawet świata są lekarze, leczący amantadyną. Jeśli już jest trochę takich miejsc, może warto stworzyć mapę z zaznaczonymi miejscowościami ? Pozdrawiam serdecznie. M
 10. 16 listopada 2020, 21:38
  Do dr Bodnar Panie doktorze, zapewne już pan czytał artykuł o odkryciu dokonanym przez chemików z MIT nt. białka E wirusa i możliwości blokowania jego funkcji przez dwa związki chemiczne, w tym przez amantadynę. Załączam link do artykułu. Ogromnie dziękuję za pana odwagę i poświęcenie na rzecz pacjentów w walce z tym upiornym wirusem! Życzę zdrowia, siły i wiary w to, że coś się zmieni na lepsze w naszej opiece zdrowotnej czasu pandemii. Bo zmienić się musi!! https://news.mit.edu/2020/chemists-discover-structure-key-coronavirus-protein-1112
  • 17 listopada 2020, 0:03
   Mało tego, mam zwrotne informacje, że lekarze zaczynają leczyć z powodzeniem zgodnie z moim schematem amantadyną w wielu krajach.
   • 19 listopada 2020, 15:03
    Witam. Panie doktorze podpisuję się całym sercem pod Pana leczeniem. W 4tym dniu od objawów włączyłam leczenie amantadyną i po dwóch dawkach objawy ustały i doszło do szybkiego wyleczenia. Podczas leczenia nie wystapily objawy nieporządne, nie bylo nawet osłabienia. Po odstawieniu leku codziennie ciśnienie kwi jest bardzo niskie, zawroty głowy i osłabienie. Proszę o pomoc, jakie leki zastosować i jak długo. Dziękuję i pozdrawiam. Dziękuję za upór i wielką walkę o leczenie lekiem który jest dzieki Panu diamentem!
    • 19 listopada 2020, 15:06
     Proszę zapoznać się z naszym schematem leczenia. Wspominamy tam m.in. o osłabieniu wynikającym z krążenia, które może trwać jeszcze jakiś czas. Mimo wszystko prosimy o konsultację z Pani lekarzem.
   • 24 listopada 2020, 23:34
    cudowne-nasz kraj powinien byc z tego dumny,a nie rzucac klody pod nogi
 11. 15 listopada 2020, 17:13
  Tata bierze amantadyna juz 3 dobę podawany miał lek w systemie co 8 h. Kaszle mniej ale nadal jest bardzo słaby. Do tego dostał antybiotyk sumamed który bierze od wczoraj. Żaden lekarz nie chce go osłuchać tylko tele porady. Ma potwierdzony covid (wynik przyszedł wczoraj). Co w takiej sytuacji? Nie mamy dokogo się zgłosić. Ja mieszkam za granicą nie mamy rodziny która zawiozlaby tatę do innego miasta do lekarza. Co możemy zrobić. Jak pomoc tacie.
  • 17 listopada 2020, 9:40
   Witam gdzie Pan zdobyły lek?
 12. 15 listopada 2020, 12:34
  Szwecja też znalazła metodę na codida... https://medicalxpress.com/news/2020-11-baricitinib-treatment-linked-mortality-covid-.html